tel1. +48 517 190 138 | tel2. 503 966 277 | tel3. +48 501 46 48 10 | pon-pt w godz. 10:00-18:00
e-mail: info@podrozesylvia.pl

Półwysep Istria – błękitno-zielona symfonia, kraina trufli i wina!

Istria jest półwyspem o wielu obliczach. Jej liczne historyczne, kulturowe i naturalne bogactwa uszczęśliwią nawet najbardziej wymagających miłośników przygody! Znajduje się tu mnóstwo interesujących, kuszących turystów miasteczek z licznymi zabytkami, piękne plaże, ciepłe morze oraz wspaniały śródziemnomorski klimat!
Istria to półwysep w północnej części Morza Adriatyckiego. Z lotu ptaka półwysep przypomina serce. Zdecydowana jego większość należy do Chorwacji, tylko niewielka północna część do Słowenii, a najbardziej na północ wysunięte miasto Muggia do Włoch.
Mieszkańcy tradycyjnie półwysep dzielą na trzy części: Białą, Szarą i Czerwoną Istrię. Nazwy te związane są z występującymi kolorami ziemi. W pierwszej części dominują białe skały wapienne, w drugiej szare skały fliszu, w trzeciej zaś czerwona gleba zawierająca wiele związków żelaza. Kontynentalną część tego różnorodnego półwyspu zdobią bajkowe miejscowości i zielone pagórkowate krajobrazy. Jego zachodnie, zróżnicowane wybrzeże tworzą miasta położone prawie jedno obok drugiego, jak ozdobne perły w naszyjniku. Wschodnie wybrzeże Istrii, rzadziej odwiedzane, charakteryzują bardziej strome brzegi i bujna, zielona roślinność.
Na turystów czeka tu wiele przepięknych plaż usadowionych w licznych mniejszych lub większych zatoczkach z charakterystycznymi dla regionu białymi skałami. Warto również zobaczyć liczne miejsca związane z historią kraju, zwiedzić piękne zabytki i nacieszyć oczy dziką przyrodą. Za cel podróży warto wybrać piękne miasto Rovinj, zabytkowy Porec, Pulę – największe miasto na Istrii, w którym znajduje się rzymski amfiteatr, czy też wyruszyć w poszukiwaniu najdroższych grzybów świata – trufli. Na koneserów trunków czekają na Istrii liczne winnice, których tradycja produkcji wina sięga starożytności, a dziś z powodzeniem uprawia się tutaj zarówno międzynarodowe, jak i lokalne odmiany winorośli.
Do tego jeszcze dochodzi bogactwo przyrodnicze w postaci bajkowych krajobrazów, chociażby Kanału Limskiego, zwanego czasem Limskim Fiordem (były tu kręcone sceny do filmu o Winnetou). Jeśli chcecie odkryć z nami ten kawałek raju na ziemi serdecznie zapraszamy 👉na wycieczkę na Istrię w majówkę 2021, termin 1-8.05.2021. Zapewniamy wysoką jakość świadczonych usług oraz niezwykłą atmosferę.