tel1. +48 517 190 138 | tel2. 503 966 277 | tel3. +48 501 46 48 10 | pon-pt w godz. 10:00-18:00
e-mail: info@podrozesylvia.pl

Zamek Czocha – miejsce owiane licznymi legendami!

Zamek Czocha znajduje się w miejscowości Sucha w regionie dolnośląskim, zwanym również krainą pałaców i zamków. Położenie i majestatyczny wygląd tej budowli sprawiły, że stała się scenerią dla wielu produkcji filmowych. Mieliśmy okazję oglądać Zamek Czocha, m.in. w „Wiedźminie”, „Świętej wojnie”, „Dolinie szczęścia”, w dokumentach „Sensacje XX wieku” oraz serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”. Ciekawostką jest również to, iż w 2012 roku miesięcznik podróżniczy National Geographic Traveler wyróżnił zamek jako jeden z „7 nowych cudów Polski”.
Średniowieczny zamek Czocha, wzniesiony w XIII wieku z inicjatywy króla Czech Wacława II jako drewniana twierdza obronna. Wraz z XVI wiekiem i nadejściem epoki renesansu, zamek został przebudowany na rozległą rezydencję zgodnie z harmonijnymi zasadami architektonicznymi. Niestety, pod koniec XVIII wieku pożar zniszczył sporą część zamku, który na powrót do dawnej świetności musiał czekać blisko sto lat. Na początku XX wieku bogaty przemysłowiec (drezdeński producent cygar) Ernest Gütschow kupił zamek i odbudował go zgodnie ze wzorcami zachowanymi na osiemnastowiecznych rycinach. W ten sposób Zamek Czocha stał się jedną z najpiękniejszych budowli Dolnego Śląska. Po II wojnie światowej w zamku funkcjonował Wojskowy Dom Wypoczynkowy. Ostatecznie po burzliwych losach, od lat 90. aż do czasów obecnych, w zamku Czocha mieści się hotel konferencyjny i restauracja. Obiekt dostępny jest również dla zwiedzających.
Wokół zamku i jego historii powstało wiele legend. Jedna z nich związana jest ze „studnią niewiernych żon”. Podobno czasami o północy ze studni, znajdującej się na zamku, wydobywa się kobiecy płacz, a nawet wzywanie o pomoc – według legendy to głosy żon panów tego zamku, skazanych na wieczne męki za niewierność. Inna legenda opowiada o Białej Damie zamku Czocha o imieniu Gertruda. Podobno weszła w konflikt ze swoim bratem i chcąc się na nim zemścić, sprowadziła na zamek husytów, otrzymując za zdradę złoto. Gdy zamek został odbity przez jej brata, zdrajczynię Gertrudę ścięto na placu zamkowym… Podobno teraz jej duch błąka się nocą po zakamarkach warowni. Kolejna legenda opowiada o chciwej pannie i łożu małżeńskim, które znajduje się obecnie w sypialni właścicieli zamku. Zgodnie z opowieścią piękna kobieta o imieniu Anna wyszła za mąż za bogatego właściciela zamku, nie kochając go i zrobiła to tylko dla bogactwa. W noc poślubną nie udało się jej ukryć wstrętu wobec męża. Ten postanowił okrutnie się za to na niej zemścić i uruchomił dźwignię obok łoża małżeńskiego i jego nowa małżonka spadła prosto do lochu znajdującego się pod sypialnią…. Zamek można zwiedzać przez niemalże cały rok (w okresie pandemii niestety zamek był zamknięty dla zwiedzających). Sporą atrakcją jest również zwiedzanie nocne warowni.
Na zamku organizowane są również liczne imprezy kulturalne.
Zapraszamy Was serdecznie do zwiedzania tej niesamowitej budowli podczas naszych wycieczek do Zamku Czocha 🙂.