tel1. +48 501 46 48 10 | tel2. +48 517 190 138 | pon-pt w godz. 10:00-18:00
e-mail: info@podrozesylvia.pl

Magiczna Gruzja – pomagamy w wyborze największych atrakcji podczas pierwszej wyprawy!

Magiczna Gruzja! 🙂 Gruzja to kraj pełen przepięknych krajobrazów, niespotykanych zabytków i bardzo gościnnych, cudownych mieszkańców. Położona jest na Kaukazie Południowym, w zachodniej części lądowego przesmyku łączącego Europę z Azją, pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Kaspijskim. Zajmuje powierzchnię blisko 70 tys. km², jej linia brzegowa wynosi około 310 km. Graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją. Jest krajem w większości górzystym, leży pomiędzy łańcuchami Kaukazu Małego na południu i Kaukazu Wielkiego na północy. Gruzja nazywana jest przez turystów i nie tylko krainą wina, herbaty i złota. Przy tym zamieszkałą przez niezwykle przyjaznych i kochających życie ludzi i wreszcie krajem o bardzo bogatej historii, sięgającej czasów antycznych. Ze względu na swoje położenie pomiędzy Europą i Azją oraz bogactwo od początku swoich dziejów napadana była przez wojska perskie, arabskie, tureckie, mongolskie, rosyjskie i tureckie. Gruzinom zawsze udawało się w końcu uwolnić spod obcej okupacji i pomimo wielu stoczonych bitew i wojen zachować swoją historię, kulturę, język i religię. Niemal połowa jej dawnego terytorium zajęta jest aktualnie przez Iran, Rosję i Turcję. Jedna z gruzińskich legend mówi o powstaniu tego państwa. Kiedy Pan Bóg stworzył Ziemię i postanowił rozdzielić ją pomiędzy ludzi, wszyscy zaczęli się pchać, wykłócać i domagać najlepszych kawałków, tylko Gruzini usiedli w oddali i zaczęli śpiewać i ucztować i bawić się. Minął dzień, drugi, trzeci… a Gruzini nadal ucztowali i świętowali. Tymczasem Bóg podzielił już cały świat i wrócił do Nieba. Usłyszał jednak przepiękny śpiew aniołów, którzy przypomnieli Bogu o Gruzinach czekających na swoją kolej. Zasmucił się Pan, bowiem nie miał już żądnego skrawka ziemi do rozdania i zapytał Gruzinów, dlaczego nie przyszli wcześniej. Oni odpowiedzieli, że ważniejsze jest wspólne cieszenie się życiem, niż zabieganie o wartości materialne. Bogu bardzo spodobała się ta odpowiedź. Powiedział zatem Gruzinom „Mam jeszcze jeden kawałek ziemi, absolutnie najpiękniejszy, który planowałem zachować dla siebie. Jednak widzę, że właśnie wy będziecie potrafili go docenić, a zatem oddaję go wam, byście o niego dbali i podziwiali go każdego dnia”. I w taki oto sposób powstała Gruzja- najpiękniejszy kraj na świecie, cieszący się specjalną łaską Boga. Jak w wielu różnych legendach, tak i w tej jest ziarnko prawdy – Gruzja faktycznie jest idealnym miejscem na spędzenie urlopu: ma piękne plaże, jak i wysokie góry. Samych atrakcji turystycznych jest tam tak dużo, że z pewnością można wracać wiele razy, by zwiedzić region, na który ostatnim razem zabrakło nam czasu. Zanim jednak to nastąpi, pozwólcie, że pomożemy Wam w planowaniu pierwszej wyprawy do tego magicznego skrawka na ziemi – oto naszym zdaniem najważniejsze atrakcje Gruzji, które trzeba zobaczyć za pierwszym razem:

1. Tbilisi – stolica Gruzji Stolica i największe miasto Gruzji

Jego korzenie sięgają III i IV wieku p.n.e. Do największych atrakcji Tbilisi należą m.in. Bazylika Anczischati – najstarsza świątynia na terenie miasta, Sobór Trójcy Świętej – trzecia najwyższa prawosławna świątynia na świecie, oraz kościół ojca Dawida (Mama Dawiti) – usytuowany na zboczu góry Mtacmindy, przy którym znajduje się panteon gruzińskich pisarzy i osób publicznych. W Tbilisi warto także pospacerować po zrekonstruowanej niedawno starej części miasta oraz koniecznie wjechać na Twierdzę, żeby zobaczyć przepiękną panoramę miasta. Bez wątpienia Tbilisi jest fascynującym miastem, pięknie położonym, z bogatą historią, orientalnymi zabytkami i gruzińską gościnnością. W trakcie zwiedzania interesujących miejsc można poczuć wyjątkowy klimat.

2. Kachetia – kraina wina i kolebka winiarstwa

Kachetia położona jest na wschodzie Gruzji, częściowo przy granicy z Azerbejdżanem. To główny rejon uprawy winorośli – stamtąd pochodzi około 70% krajowej produkcji wina. Warto wybrać się do Kachetii na winobranie we wrześniu i w październiku. Można poznać tutaj autentyczną, pradawną sztukę winiarstwa. Gruzja, jako światowa kolebka enologii oraz najstarszy na świecie region winiarski szczyci się wyśmienitymi trunkami oraz licznymi gatunkami winorośli.

3. Uplistsikhe (Upliscyche) – skalne miasto

Zaledwie kilka kilometrów od gruzińskiego miasta Gori (w którym urodził się Józef Stalin), znajdują się ruiny wykutego w skale miasta Uplistsikhe. Wykuto je na stromym zboczu nad rzeką Mtkwari (Kura). Pierwsze groty pojawiły się tu już w paleolicie jednak pełnię rozkwitu miasto osiągnęło dopiero w czasach przed-chrześcijańskich. Początki Upliscyche datowane są na V wiek p.n.e. – ulokowane w centrum starożytnego królestwa Kartlii, stanowiło ważny ośrodek polityczny i religijny kraju. Upliscyche bywa nazywane gruzińską Petrą i wpisane jest na listę UNESCO.

4. Mtskheta (Mccheta) – historyczna i religijna dawna stolica Gruzji

Dawna stolica gruzińskiego Królestwa Iberii oddalona jest od Tbilisi o 25 km i stanowi obowiązkowy punkt zwiedzania Gruzji. Jest jedną z najładniejszych miejscowości w kraju. W mieście znajduje się mnóstwo zabytków, z których trzy: katedra Sweti Cchoweli, monaster Dżwari oraz Samtawro objęte są ochroną UNESCO.

5. Gruzińska Droga Wojenna

Droga ta prowadzi na północ, w stronę Kazbegi, z Tbilisi przez Wielki Kaukaz aż do Władykaukazu, łącznie liczy 208 km. W starożytności biegł tędy szlak komunikacyjny łączący Kaukaz Południowy z Kaukazem Północnym. W czasie rosyjskiej aneksji Kaukazu na początku XIX w., ze względu na toczące się tam ciężkie walki, zyskał on miano drogi wojennej.. Dzięki cudownym krajobrazom droga ta stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Gruzji. Na Gruzińskiej Drodze Wojennej jest m.in. forteca Ananuri, położona 66 km od Tbilisi nad zbiornikiem Żinwali. Pochodzi ona z przełomu XVI i XVII w. W późnym średniowieczu mieściła się tutaj rezydencja książąt Aragvi. Kolejną atrakcjąturystyczną jest kurort narciarski Gudauri. -Ośrodek jest dumą wszystkich Gruzinów. Warto dotrzeć również do Kazbegi – miejscowości, która niedawno powróciła do poprzedniej nazwy Stepancminda (stara nazwa jest jednak powszechna w użyciu) i jest najpopularniejszym celem wypraw na Gruzińskiej Drodze Wojennej. Miasteczko stanowi dobrą bazę wypadową do wycieczek w masyw góry Kazbek oraz do kościoła Cminda Sameba. Kazbegi leży w prowincji Chewi – mieszkańcy tego regionu to etniczni Gruzini, nazywani Mochewi.

6. Cminda Sameba – Klasztor Świętej Trójcy

Świątynia Świętej Trójcy to najpiękniejszy prawosławny klasztor w północnej Gruzji, położony malowniczo na wzgórzu, na wysokości 2170 m n.p.m., u stóp wygasłego pięciotysięcznego wulkanu Kazbek. Widoki stąd zapierają dech w piersiach. Panorama klasztoru na tle ośnieżonego, majestatycznego Kazbeku oraz głębokiej zielonej doliny, w której leży miasteczko Kazbegi, oczaruje niejednego turystę. Historia klasztoru sięga XIV wieku. Poza oczywistą funkcją religijną świątynia pełniła on również rolę ochronną – w trudnych dla kraju okresach przechowywano w nim narodowe skarby Gruzji i cenne relikwie z Mcchety.

7. Batumi – kurort nad Morzem Czarnym

Batumi, ech, Batumi – słowa starej piosenki Filipinek nieodmiennie kojarzą się z najsłynniejszym gruzińskim kurortem położonym nad Morzem Czarnym. Gościnni mieszkańcy, wspaniały klimat, cudowne okolice, piękne morze, smaczna kuchnia, pyszne wina i kolorowy folklor sprawiają, że coraz częściej przyjeżdżają turyści. Niepowtarzalny klimat gruzińskiego wybrzeża to efekt działania Wielkiego Kaukazu, który skutecznie zatrzymuje północny chłód powietrza.

Zapraszamy na wyjazd do Gruzji we wrześniu. Wszystkie miejsca opisane wyżej będziemy zwiedzać, ale atrakcji mamy jeszcze więcej 🙂

zapraszamy na FB: https://www.facebook.com/podrozesylvia/posts/1069717453540743