tel1. +48 501 46 48 10 | tel2. +48 517 190 138 | pon-pt w godz. 10:00-18:00
e-mail: info@podrozesylvia.pl

Co wspólnego ma rzymski Panteon z Dniem Wszystkich Świętych i skąd się wzięło to święto?

Dzień Wszystkich Świętych w całym świecie katolickim obchodzony jest 1 listopada, ale nie zawsze tak było. Początki obchodów sięgają IV wieku. W 610 roku papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską – Panteon, którą poświęcił na Kościół, pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Męczenników i złożył tym miejscu liczne bezimienne relikwie. Tym sposobem stał się miejscem kultu chrześcijańskiego. Dzięki temu turyści do dziś mogą podziwiać tą starożytną budowlę – inne świątynie starożytnego Rzymu zostały po prostu rozebrane i nie doczekały naszych czasów. Aby upamiętnić ten dzień, 1 maja ogłoszono świętem zmarłych męczenników, którzy oddali swoje życie za Chrystusa. Dopiero papież Grzegorz III w 731 roku przeniósł uroczystość na dzień 1 listopada, a sto lat później Grzegorz IV rozszerzył święto męczenników na Dzień Wszystkich Świętych Kościoła katolickiego.
Będąc w Rzymie bez wątpienia trzeba odwiedzić Panteon – Kościół Najświętszej Panny od Męczenników. Ta ogromna świątynia została zbudowana 45 lat po Koloseum, wzniesiono ją na cześć rzymskich bogów oraz ówcześnie panującego cesarza. Tak jak większość budynków z czasów starożytnego Rzymu, Panteon zachwyca rozmiarami oraz swoją architekturą. Panteon to rotunda o średnicy ok. 44 m. Jej wysokość jest taka sama. Przed wejściem znajduje się dobudówka z korynckimi kolumnami w 3 rzędach.
Panteon w Rzymie ma wiele ciekawych cech. Jedną z nich jest to, że mimo rozmiarów, budowla ma lekką formę. Konstrukcję usztywniono żebrami, które zostały wyłożone kasetonami. W ścianach znajdują się półkoliste i prostokątne wnęki, które funkcjonują jako kaplice grobowe.
Ciekawostką jest również to, że w suficie Panteonu znajduje się okrągły otwór, przez który wpada światło. Oprócz wpuszczania światła do często zaciemnionego wnętrza otwór był symbolem łączności nieba – siedziby bogów z ziemią. Otwór w rzymskim panteonie jest sporych wielkości – ma ok. 9 m średnicy. Nie jest przeszklony, wiec podczas deszczu krople deszczu wpadają do świątyni.
W Panteonie, jak w każdym kościele katolickim na świecie znajdują się kaplice oraz grobowce. W grobowcach pochowani są władcy Włoch oraz sławni artyści. Możemy zobaczyć m.in. grób pierwszego króla zjednoczonych Włoch Wiktora Emmanuela II oraz drugiego króla Włoch Humberta I wraz z małżonką Małgorzatą. Po prawej stronie grobowca Humberta znajdziemy niszę z grobem słynnego artysty doby renesansu Rafaela Santiego.