tel1. +48 517 190 138 | tel2. 503 966 277 | tel3. +48 501 46 48 10 | pon-pt w godz. 10:00-18:00
e-mail: info@podrozesylvia.pl

Lazurowy przewodnik po Riwierze Francuskiej, czyli Lazurowym Wybrzeżu!

Lazurowe Wybrzeże leży na południowym wschodzie Francji. 🙂 To obszar nad Morzem Śródziemnym sięgający od granicy włosko – francuskiej prawie do Marsylii. Zwany jest także Riwierą Francuską i jest jednym z najchętniej odwiedzanych rejonów turystycznych na świecie.
Region ten słynie nie tylko z pięknych plaż i ciepłej wody o niesamowitym lazurowym zabarwieniu, ale także słońca, które świeci tu przez ponad 300 dni w roku. Riwiera Francuska, położona wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża Prowansji jest miejscem, gdzie najpiękniejsze góry Europy czyli Alpy stykają się z Morzem Śródziemnym, gdzie klimat śródziemnomorski sprawia, że przyjemnie jest tu przez cały rok, a morskie bryzy w godzinach wieczornych przynoszą miłe ukojenie po słonecznym dniu. To właśnie klimat jest jedną z głównych zalet Lazurowego Wybrzeża. Lato jest ciepłe i długie, a zimy krótkie, ze średnią temperaturą wynoszącą ok 13 – 15 stopni. Najlepszy czas na zwiedzanie i wypoczynek na Lazurowym Wybrzeżu to okres od maja do połowy października.
Z pewnością każdy z Was wie, że miejsce to szczególnie upodobały sobie gwiazdy światowego kina, artyści oraz milionerzy. Mają oni tutaj swoje wakacyjne posiadłości. W praktycznie każdym miasteczku można natknąć się na dom kogoś z pierwszych stron gazet. Prywatne plaże, luksusowe jachty, ekskluzywne restauracje i luksusowe hotele wzmacniają wizerunek nadmorskiej elegancji i prestiżu tego miejsca.
Co warto zobaczyć na Lazurowym Wybrzeżu podczas pierwszej wizyty:
1. NICEA – Stolicą Lazurowego Wybrzeża jest Nicea, największe miasto w regionie. W Nicei słońce świeci przez ponad 320 dni w roku. Miasto wyróżniają wspaniałe plaże, lazurowa woda w morzu i wyjątkowe zbiory muzeów. Jednym z najefektowniejszych miejsc jest plac Masséna – otoczony eleganckimi kamienicami. Pozostałą jego przestrzeń zajmują parki i kaskady fontann. Plaża miejska ciągnie się wzdłuż Promenady Anglików na odcinku ok. 6 km. Będąc w Nicei trzeba koniecznie wspiąć się lub wjechać windą na Wzgórze Zamkowe, z którego roztacza się piękna panorama na całe miasto i morze.
2. KSIĘSTWO MONAKO – to drugie po Watykanie najmniejsze Państwo w Europie o powierzchni 2 km2. Monako jest w pełni suwerennym państwem. Dzieli się na 4 dzielnice: Fontvieille, La Condamine, najchętniej odwiedzane – Monaco-Ville i Monte Carlo. Początki Księstwa sięgają XIII wieku, od tego czasu władzę pełni nieprzerwanie rodzina Grimaldich. Państwo jest światowym centrum turystycznym i wypoczynkowym. Czyste ulice, bajkowe ogrody, drogie butiki i XIX- wieczne pałacyki przyciągają turystów. W Monaco – Ville znajduje się Pałac Książęcy , imponujące Muzeum Oceanograficzne oraz Katedra Św. Nikolasa z grobowcem księżnej Grace Kelly. Drugim ważnym ośrodkiem Księstwa Monaco jest Monte Carlo z licznymi kasynami. Co roku na ulicach Monako odbywają się wyścigi Formuły 1.
3. CANNES – modny kurort, jeden z wielu z których słynie Lazurowe Wybrzeże. Co roku Cannes zamienia się w światową stolicę filmu, bowiem Festiwal Filmowy w Cannes przyciąga międzynarodowe gwiazdy. Cannes posiada jedną z najpiękniejszych plaż na Lazurowym Wybrzeżu, pospacerować możemy wzdłuż plaży promenadą La Croisette. Przy pałacu festiwalowym znajduje się również aleja gwiazd z odciskami dłoni światowych gwiazd kina.
4. ÈZE – w niewielkiej odległości od Nicei znajduje się urocza średniowieczna miejscowość, prawdziwa „perełka” tego regionu – Eze, położona na stromym wzgórzu wysoko nad Morzem Śródziemnym, skąd rozciąga się piękny widok na półwysep Cap-Ferrat. Wędrując po wąskich brukowanych uliczkach wioski możemy odkryć wiele wspaniałych miejsc, takich jak małe galerie sztuki i sklepiki z wyrobami rzemieślniczymi i pamiątkami. Jedną z głównych atrakcji jest ogród botaniczny, który mieści się w dawnej średniowiecznej fortecy, skąd można podziwiać niesamowitą panoramę Riwiery Francuskiej. W wiosce znajduje się także klimatyczny port, jeden z najpiękniejszych na całym wybrzeżu.
5. ANTIBES – jest chyba najbardziej klimatycznym i prowansalskim z miast Lazurowego Wybrzeża. Spokojne miasteczko, gdzie życie toczy się w pobliżu cudownego, barwnego prowansalskiego targu owocowo – warzywnego. Jedną z głównych atrakcji Antibes jest okazały port jachtowy, znacznie większy od tego w Monako. Znajduje się tu Przystań Miliarderów i jest to jedyne miejsce na Lazurowym Wybrzeżu, gdzie największe jachty świata mogą zacumować bezpośrednio przy kei. W mieście znajduje się również Muzeum Picassa. Ten sławny artysta tworzył w Antibes przez kilka miesięcy i wyjeżdżając zostawił miastu wiele swoich dzieł.