Park Narodowy Jezior Plitwickich jest perełką, której podczas wyprawy na Bałkany pominąć po prostu nie można. Odwiedzać go można wiele razy, o każdej porze roku (nawet zimą, kiedy okryty jest kołderką śniegu) i za każdym razem odkrywać coś nowego… Krystalicznie czyste jeziora krasowe, połączone ze sobą siecią wodospadów i strumieni, otoczone lasami i bogatą faulną i florą tworzą unikalny krajobraz. Park Narodowy Jezior Plitwickich to jeden z najczęściej odwiedzanych parków w Chorwacji. Wpisany jest również na listę UNESCO. Jeziora o turkusowym kolorze i kaskady spadającej wody przyciągają co roku w to miejsce około półtora miliona turystów. „Plitvice” to raj, w którym możemy udać się na bajkowy spacer pośród dzikiej przyrody. Legenda o powstaniu jezior głosi, że dawno, dawno temu tereny, na których znajdują się obecnie jeziora dotknęła straszna susza. Nie było czym podlewać upraw i poić zwierząt co doprowadziło do wielkiej biedy wśród mieszkańców pobliskich terenów… Ludności w oczy zajrzał głód… Wówczas ludzie zaczęli modlić się o deszcz…Na początku bezskutecznie. Modlono się bardzo żarliwie, a to trafiło do serca Czarnej Królowej. Ukazała się na niebie i posłała piorun, który uderzył w dolinę i nagle zaczął padać ulewny deszcz. Deszcz padał przez wiele dni, tygodni, aż popłynęły strumienie, doliny się zazieleniły i utworzyły jeziora wodospady… Fakty mówią jednak o tym, iż ten cud natury powstał dzięki zjawiskom krasowym, czyli wypłukiwaniu wapienia i dolomitu przez wodę. Jeziora przedzielone są naturalnymi zaporami z trawertynu, powstałymi na skutek wytrącania się węglanu wapnia. To właśnie nad nimi tworzą się wspaniałe wodospady. Kolor wody w jeziorach zmienia się w zależności od zawartości minerałów, roślinności i kąta padania światła.
Obszar Parku Narodowego Jezior Plitwickich wynosi ponad 296 km2 co czyni go jednym z największych obszarów chronionych na terenie Chorwacji. Obejmuje 16 kaskadowo połączonych ze sobą jezior krasowych o różnej wielkości. Są to zbiorniki wodne w obniżeniach powstałych w wyniku procesu rozpuszczania się skał. Ze względu na różnice wysokości pomiędzy poszczególnymi jeziorami, woda przelewa się pomiędzy nimi widowiskowymi wodospadami. Jeziora słyną z ciągle zmieniających się kolorów, od turkusowego do niebieskiego. Jeziora podzielone są na jeziora górne i jeziora dolne. Najwyżej położone jezioro to Prošćansko Jezero, znajduje się na wysokości 636 m n.p.m., najniższe, z którego wypływa rzeka Korana – 156 m niżej. Największe spośród wszystkich 16 jezior to Jezioro Kozjak o pow. 82 ha i Prošćansko – 69 ha,, najmniejsze nosi nazwę Buk. Pozostałe zbiorniki wodne nazywają się: Ciginovac, Batinovac, Okrugljak, Malo Jezereo, Veliko Jezero, Galovac, Vir, Gradinsko, Milinovo, Milanovac, Gavanovac, Novakovića brod, Kaluđerovac. Każde z poszczególnych zbiorników wodnych owiane jest legendą najczęściej związaną ze swoją nazwą…
Po parku można poruszać się wyznaczonym trasami, prowadzącymi przez kładki i przejścia pomiędzy jeziorami. Można też pływać łódkami, albo po prostu przemieszczać się kursującymi tu średnio autobusikami. My kochamy to miejsce i nie wyobrażamy sobie wycieczek bez odwiedzenia Jezior Plitwickich. Dlatego zapraszamy Was do obejrzenia tego cudu natury podczas naszych wypraw na Bałkany (Czarnogóra, Chorwacja, BIH i Albania – 12 dni) w terminach 27.06 – 08.07.2021 i 11-22.08.2021