tel1. +48 517 190 138 | tel2. 503 966 277 | tel3. +48 501 46 48 10 | pon-pt w godz. 10:00-18:00
e-mail: info@podrozesylvia.pl

Święty Błażej – patron Dubrownika – miasta „perły” na Adriatyku!

W dniu 3 lutego Dubrownik – zwany „Perłą na Adriatyku” obchodzi święto swojego Patrona Św. Błażeja 🙂. Z tej okazji co roku w Dubrowniku rozpoczyna się trwający kilka dni festiwal. Całe miasto przystrajane jest wizerunkami świętego, a ulicami Starego Miasta przechodzi barwna procesja.
Ponadto w czasie trwania święta w Dubrowniku odbywają się liczne koncerty, przedstawienia, wystawy i imprezy sportowe. Festiwal ma bardzo długą tradycję, sięgającą XII wieku. Święto upamiętnia ratunek miasta na dzień przed atakiem Wenecjan w 971 roku.
Festiwal św. Błażeja został w 2009 roku wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Świętowanie rozpoczyna się już 2 lutego, czyli w dniu Ofiarowania Pańskiego i trwa kilka dni. Otwarcie festiwalu następuje wraz z wciągnięciem sztandaru z wizerunkiem św. Błażeja na kolumnę przed kościołem św. Błażeja. Wydarzeniu temu towarzyszy bicie dzwonów, radosne okrzyki „Živio sveti Vlaho” („Żyj długo św. Błażeju”), wypuszczenie białych gołębi jako symbolu wolności oraz wystrzały z zabytkowej dubrownickiej broni.
Na kolejny dzień (3 lutego), po porannej mszy, spod Katedry rusza uroczysta procesja, której przewodniczy biskup Dubrownika. Barwny tłum, składający się z mieszkańców miasta w narodowych strojach, trombunjerów, księży, zakonnic, muzyków i chorążych porusza się wzdłuż głównej arterii miasta czyli ulicy Stradun.
W czasie procesji eksponowane są relikwie św. Błażeja – ręka, stopa i gardło, zamknięte w zabytkowych, bardzo bogato zdobionych relikwiarzach.
Po procesji, w godzinach popołudniowych mieszkańcy miasta biorą udział w popularnej loterii liczbowej „tombola”. To magiczne miasto będziemy zwiedzać podczas naszych 2 wycieczek po Bałkanach – Czarnogóra, Chorwacja, BIH i Albania – 12 dni w terminach 27.06-08.07.2021 i 11.08-22.08.2021. Serdecznie zapraszamy 🙂