tel1. +48 517 190 138 | tel2. 503 966 277 | tel3. +48 501 46 48 10 | pon-pt w godz. 10:00-18:00
e-mail: info@podrozesylvia.pl

Barcelona i święto Patronki miasta – św. Eulalii

Dnia 12 lutego, co roku mieszkańcy Barcelony uczestniczą w kilkudniowym Festiwalu św. Eulalii. Św. Eulalia jest patronką miasta oraz barcelońskiej katedry, a także przewoźników, żeglarzy i marynarzy. W trakcie kilkudniowego święta Eulalii można zobaczyć wszystkie najbardziej popularne katalońskie tradycje: bieg z ogniem, paradę gigantów, ludzkie wieże, ludzi tańczących sardanę i wiele innych atrakcji, takich jak sławny już pokaz świateł LLUM BCN.
Eulalia urodziła się ok. 290 roku w małym miasteczku Sarrià w okolicy Barcelony. W Hiszpanii był to czas prześladowań ze strony Rzymian. Eulalia miała 13 lat, kiedy za przywiązanie do wiary chrześcijańskiej została uwięziona i poddana okrutnym torturom wskutek, których zmarła. Ze względu na młody wiek dziewczynki w momencie śmierci, festiwal ku jej czci adresowany jest przede wszystkim do dzieci, a sama święta stawiana jest za wzór przywiązania do wyznawanych wartości.
Relikwie barcelońskiej świętej przechowywane są w krypcie barcelońskiej katedry. Ciekawostką katedry jest również to, że w arkadach na jednym z dziedzińców kościoła mieszka 13 gęsi – oznaczających wiek dziewczynki, kiedy skończyła swój ziemski żywot . Festiwal jest pełen atrakcji związanych z folklorem i tradycjami katalońskimi i hiszpańskimi.
Podczas kilkudniowej fiesty na ulicach miasta możemy uczestniczyć w Procesji Lai (“Las Laies”), w której występują giganci, orły i barcelońskie smoki. Wśród nich pojawia się “Laia”, gigantyczna figura przedstawiająca św. Eulalię. Korowody i taniec Gigantów to charakterystyczny element świąt dzielnic w Barcelonie i całej Katalonii. Na placach przykościelnych króluje sardana – narodowy taniec Katalończyków. Podczas święta możemy obejrzeć bardzo popularną w Katalonii tradycję budowania wież z ludzi (tradycja ta jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Budujący wieże, tzw. castellers, funkcjonują w ramach stowarzyszeń, które występują przy okazji różnorakich katalońskich świąt. Wieże budują zarówno kobiety jak i mężczyźni, a najwyższe piętra tworzą zwykle dzieci.
Dużo więcej o festiwalach i tradycjach katalońskich i hiszpańskich dowiecie się podczas naszych wspólnych wyjazdów w 2021 roku na które serdecznie zapraszamy!